
Samtal
Museum
Samtal och soppa: Om jojksamlingen som kan bli världsminne
15 april
Scenkonstmuseet
1907 började Karl Tirén spela in samisk jojk för att bevara den för framtiden. Nu kan samlingen utses till världsminne av Unesco.
För mer än 10 år sedan påbörjade Statens musikverk arbetet med att nominera jojksamlingen till Unescos världsminnesprogram. Nu får vi snart beskedet om samlingen får ta plats sida vid sida med andra svenska världsminnen som Alfred Nobels, Ingemar Bergmans och Astrid Lindgrens arkiv, silverbibeln och tryckfrihetsförordningen.
Dan Lundberg, generaldirektör för statens musikverk, berättar om samlingen, världsminnesprogrammet och nomineringsprocessen.
Vi bjuder på soppa till samtalet! Det finns även möjlighet att köpa dryck på plats.
Med din biljett ingår även soppa och inträde till museet. Museet har öppet till kl 17 och öppnar igen för insläpp till evenemanget kl 18.
När
15 april 18.30-19.30
Pris
Vuxen: 210 kr
Pensionär/Studerande: 170 kr
Årskortsinnehavare: 150 kr
Vänföreningen: 150 kr
Bra att veta
Hitta hit
T-bana till Östermalmstorg.
Buss/spårvagnlinje 7 till Nybroplan
Annonser: