
Julkonsert
The Refreshments Rock 'N' roll Xmas
19 december
Cirkus
Trött på smäktande julvisor, bjällerklang och sävliga melodier du hört hundra gånger förr?
Du kan förvänta dig glad och dansant juleufori. Det kommer att vara fartfyllt och drag under galosherna. Vi lovar en musikalisk janssons festelse av rockiga jullåtar, dragspel och kanske någon ballad – men bara för att bygga dynamik.
Det här är tjugoandra gången The Refreshments drar på rockig julturné och varje gång har de med sig ett par gästartister. I år kommer Svenne Rubin, frontman i bandet med (nästan) samma namn, och dragspelstalangen Anders Larsson. Det blir en riktigt bra matchning.
»Vi hoppas på god stämning och att publiken tänder till på den underbara kombinationen av rock ‘n roll och dragspel, och vill komma och se oss igen.« Joakim Arnell, The Refreshments
Inget »Gläns över sjö och strand«, »Heliga natt« eller några av de andra slitna visorna, utan här blir det en julshow som sticker ut ordentligt. Det här kommer att bli en musikalisk upplevelse utöver det vanliga och stämningen är redan hög i orkestern.
The Refreshments har tidigare släppt fyra julskivor. Den första redan 2003, när de drog igång julturnéerna, och den senaste var Christmas Cheer som kom 2020. Så sent som i november 2024 släppte de singeln »Santa’s Messin’ With the Kid«, med legenden Knock-Out Greg på munspel.
När
19 december kl 19
Pris
650-1305 kr
Bra att veta
Hitta hit
Buss 67 går hela vägen till Skansen som är slutstation och där man hoppar av för att komma närmast Cirkus. Den går via Odenplan, Östra Station och Karlaplan. Spårvagn linje 7 går från T-centralen till Skansen.
Djurgårdsfärjan går från Slussen till Gröna Lund via Skeppsholmen. Från färjan får du en promenad på 5 min upp till Cirkus entré.
Annonser: